15 września 2017 r. z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ks. Piotra Wawrzyniaka i jednocześnie nauczyciela historii pana Hieronima Rumianowskiego uczniowie klas: IVa i IVb uczestniczyli w żywej lekcji historii, która miała miejsce w Grzybowie koło Wrześni.  Bardzo bogaty program zapewniał nie tylko poznanie życia codziennego Piastów, ich zwyczajów, obowiązków i strojów, ale i spróbowanie strzelania z łuku czy gry w Kubb’a. Okazało się, że niezwykle trudno jest trafić strzałą do celu (lepiej zdecydowanie radziły sobie dziewczynki…), a średniowieczne zabawy są dobrą okazją do wyszalenia się i dzisiaj – w dobie telefonów i komputerów. Po zajęciach na świeżym powietrzu wszystkim bardzo smakowały „średniowieczne hot-dogi”, czyli bułki z upieczoną nad ogniskiem kiełbasą. I choć nie było keczupu (keczup w średniowieczu?!), posiłek poratował nadwątlone siły. Opiekunami byli wychowawcy: IVa pani Beata Ozimek, IVb pani Katarzyna Nowakowska oraz pan Hieronim Rumianowski.