Dnia 15 marca 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mogilnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli  Poradni Profilaktyki i Pomocy Rodzinie Polskiego Związku Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. Prowadzącymi byli p. Joanna Adamczyk, p. Małgorzata Szczepankiewicz i p. Paweł Szopiński.

Uczniowie klasy IV a uczestniczyli w warsztacie „Pajęczyna marzeń”, który miał zachęcić dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego poza ekranem komputera oraz ukazanie negatywnych następstw nadmiernego korzystania z Internetu, gier sieciowych.

„Ocalić marzenia” był to warsztat zaadresowany do uczniów klas V a i V b, który ukazał uczestnikom zależności pomiędzy zażywaniem substancji psychoaktywnych, a realizacją zadań wynikających zarówno z własnych potrzeb, jak również oczekiwań otoczenia rodzinnego, czy szkolnego. Uczniowie opracowali szereg strategii, które mogłyby pomóc w realizacji zakładanych celów oraz omawiali sytuacje, które mogłyby zniweczyć plany na przyszłość.

Natomiast młodzież klas VII a, VIII a i VIII b uczestnicząc w warsztacie „Profil” zapoznała się ze skutkami społecznymi, zdrowotnymi jak też prawnymi wynikającymi ze zjawiska cyberprzemocy. Tematyka obejmowała takie zjawiska jak hejt, wykluczanie, zastraszanie, ośmieszanie, stalking, czy kradzież wizerunku. Uczniowie wcielali się w role twórców oraz testerów autorskiego portalu społecznościowego.

Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Warsztaty sfinansowane były przez GKRPA w Mogilnie, a koordynatorem działań w szkole była pedagog Irmina Leśna.