„Witamy Cię w naszej bibliotece. Staraj się czerpać z książek jak najwięcej mądrości i radości. Szanuj je, jak najbliższych sercu przyjaciół.”

5, 10 i 19.12.2019 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie uczniów kl. 1a, b i c na czytelnika. Tego dnia dzieci dowiedziały się jak wypożyczyć książkę, zwiedziły bibliotekę i czytelnię. ”Książki biblioteczne”- czyli uczniowie kl. 6a przybliżyli dzieciom twórczość J.Brzechwy.
Uczniowie usłyszeli wiersze: ”Samochwała”, ”Kłamczucha”, ”Skarżypyta” i „Leń”. Książki wprowadziły uczniów w zaczarowany świat biblioteki szkolnej. Uczniowie czytali fragment bajki, a tytuły odgadywali młodsi koledzy. Musimy przyznać, że dzieci dobrze znają treść popularnych bajek. Egzamin został zdany. Jednak książki biblioteczne skarżyły się, że ktoś je niszczy, rysuje po okładce, wyrywa kartki, nie oddaje książek zgodnie z terminem. W związku z tym, uczniowie klas pierwszych przyrzekali, że będą szanować książki, nie czytać przy jedzeniu, nie rysować po książkach, używać zakładek, nie zaginać rogów. Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie i wszyscy stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką niespodziankę. Na zakończenie uroczystości starsi koledzy czytali młodszym kolegom i koleżankom bajki i wiersze. Pierwszoklasiści w dobrych humorach i z mocnym postanowieniem, że będą często wypożyczać książki, udali się do swoich klas.