10 listopada 2021 to szczególny dzień dla społeczności szkolnej – Dzień Patrona – Święto Szkoły. W tym roku skupione wokół uroczystości nadania szkole sztandaru.

Świętowanie rozpoczęliśmy, jak co roku, mszą św. w mogileński Klasztorze. Potem, w sali gimnastycznej odbyło się krótkie spotkanie społeczności szkolnej, podczas którego Pan Dyrektor przedstawił w skrócie historię SP1, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Patrona – ks. Piotra Wawrzyniaka, wszyscy poczęstowali się słodkościami. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną, w dalszej części uroczystości uczestniczyć mogli tylko przedstawiciele klas.

Uroczystość nadania sztandaru odbyła się przy pomniku Patrona, na łączniku szkoły. Uczestniczyli w niej: burmistrz Mogilna, przewodniczący Rady Miasta, starosta powiatu mogileńskiego, przedstawicielka Kuratorium Oświaty z Bydgoszczy, dyrektor ZOSiP, dyrektorzy szkół z gminy, była dyrektor SP1 (p. Elżbieta Sarnowska), Rada Rodziców SP1, pracownicy szkoły, delegacje uczniów.
Pan Dyrektor przedstawił historię Szkoły, Zuzanna Malczewska zapoznała wszystkich z życiorysem Patrona. Delegacja Rady Rodziców przekazała nowy sztandar Panu Burmistrzowi, który dokonał wręczenia go Panu Dyrektorowi. Następnie sztandar odebrał poczet sztandarowy. Proboszcz parafii klasztornej, o. Jan Karczewski poświęcił go. Przedstawiciele klas złożyli ślubowanie na sztandar SP1. Wiktoria Malendowicz przedstawiła opis sztandaru.
Na zakończenie odbyła się część artystyczna – umiejętności wokalne zaprezentowała Marcelina Rogala. Całość zwieńczyły utwory w wykonaniu dwóch pokoleń uczniów SP1- duetu Antosia i Amelki oraz ich mamy, Joanny Wody – absolwentki” starej Jedynki”.