W piątek 28 września 17 uczniów z klasy IIIb i IIId gimnazjalnej, wzięło udział w Nocy Naukowców – imprezie pełnej niezapomnianych wrażeń, atmosfery nauki, doświadczeń, zabawy i bliskości wiedzy. W godzinach popołudniowo-nocnych młodzież uczestniczyła w pokazach i wykładach na poznańskich uczelniach. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, na Wydziale Fizyki o godz. 18.00, wysłuchali wykładu prof. Rufina Makarewicza „Grzmot – dźwięk błyskawicy”. W atrakcyjny i przystępny sposób pan profesor próbował wykazać, że elektrony molekuł powietrza posiadają własne tory, a błyskawica to przepływ bardzo szybkich elektronów w wąskiej rurce. Wewnątrz tej rurki prędkość molekuł jest bardzo duża, co powoduje wzrost temperatury i zaburzenie torów elektronów. Stąd silny grzmot i jasna błyskawica.

Następnym etapem naukowej wyprawy była Politechnika Poznańska, gdzie o godz. 20.30 uczniowie wzięli udział w pokazie „Money show”. Mogli dowiedzieć się, jak tej nocy naukowcy rządzą pieniędzmi. Dowiedzieli  się, co potrafi „spadająca waluta” oraz jak efektownie „obracać pieniądzem”. Zobaczyli ciekawe eksperymenty, jakie można wykonać z pomocą monet i banknotów.

Po wieczorze pełnym wrażeń wracaliśmy do Mogilna, po drodze wstępując na małe „co nieco” i w związku z tym byliśmy w domach prawie o północy. Wyjazd zorganizowała dla uczniów p. Marzanna Iskra, która wraz p. Jadwigą Dłutkowską sprawowała opiekę podczas wycieczki.