Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny

Słowacki „Testament mój”

Głębokim smutkiem napełniła nas wiadomość, że 5 lutego br. zmarła p. Irena Stójka, która przez wiele lat pracowała w sekretariacie naszej szkoły. Nie sposób o Niej myśleć jako o zwykłym pracowniku administracji – to przede wszystkim osoba mająca znaczący wpływ na funkcjonowanie placówki i osobowość tworząca podstawy kultury pracy „Jedynki”.

Pracę na stanowisku sekretarza w Szkole Podstawowej nr 1 w Mogilnie podjęła w 1994r. Wzorowo wywiązywała się ze swoich obowiązków. Wykonywała mrówczą pracę, dbając o szkolną dokumentację, szybko przyswajała zmiany związane z komputeryzacją sekretariatu, doskonale orientowała się we wszelkich przepisach, służyła radą przy rozwiązywaniu wielu problemów, także w 1999r., gdy powstawało gimnazjum, i później – w 2019r. – gdy rekonstruowana była „Jedynka”. Pani Irenka – bo tylko tak się do Niej zwracaliśmy – niewątpliwie zasługuje na szczególne miejsce w historii naszej szkoły. I choć od 2020r. przebywała na emeryturze, wciąż odczuwaliśmy Jej obecność, ponieważ regularnie przyprowadzała do szkoły wnuczkę i zawsze zamieniała z nami parę życzliwych zdań. Zapewniła też ciągłość doskonałego funkcjonowania sekretariatu, przygotowując do pracy swoją następczynię.

Cechowały Ją  rzetelność, perfekcjonizm i ogromne zaangażowanie. Gdy przychodziliśmy do pracy, p. Irenka już była w szkole. Gdy wracaliśmy do domu, Ona jeszcze miała coś do zrobienia.  Zawsze ujmująco skromna, życzliwa, zawsze gotowa nieść bezinteresowną pomoc pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzicom. Nie mówiła o swoich problemach, ale nigdy nie pozostawała obojętna wobec problemów drugiego człowieka. Wielokrotnie ratowała nas z różnych opresji. Była osobą o świętej cierpliwości, nienagannej kulturze osobistej i szacunku dla ludzi. Zawsze spokojna, dyskretna i profesjonalna, a jednocześnie ciepła i dobra. Miłośniczka jazdy na rowerze i kotów. Autorka niebiańsko pysznych serników. Bez reszty oddana rodzinie i przede wszystkim wnuczętom.

Śp. Irena Stójka pozostanie w pamięci nauczycieli, pracowników szkoły i całych pokoleń jej absolwentów.