Stowarzyszenie Europejskie Centrum Spotkań Wojciech-Adalbert oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie zorganizowały 17 czerwca 2023 r.  grę miejską pt. ”Wojska szwedzkie u bram mogileńskiego klasztoru”. Była to już 10-ta,  jubileuszowa edycja gry miejskiej.

Dzieci, młodzież, dorośli tworzący drużyny pojawili się o godz. 9:00 w mogileńskiej Jedynce. Po krótkim instruktażu- uczestnicy gry udali się na trasę. Do wykonania mieli 8 zadań. Liczył się czas pokonania trasy oraz zdobyte punkty. Meta zmagań mieściła się w Klasztorze. Również  tam nastąpiło podsumowanie i rozdanie – w obecności Proboszcza-Gwardiana o. Ireneusza Naumowicza- nagród.

Kolejny już raz uczestnicy gry mogli zapoznać się z  historią miasta i konwentu benedyktynów.

Wydarzenia „Potopu” szwedzkiego są mało znane w środowisku lokalnym. Inicjatywa Stowarzyszenia ECS i nauczycieli SP nr 1 przybliżyła nieznane fakty historyczne i przyczyniła się do promocji „perełki” architektonicznej miasta jaką jest niewątpliwie  1000-letni klasztor pobenedyktyński.

Gratulujemy uczestnikom!

Dziękujemy osobom, które pomagały przy organizacji  i przebiegu gry miejskiej!

W imieniu organizatorów

Hieronim Rumianowski

Wojska  szwedzkie u bram mogileńskiego klasztoru

Jest rok 1656. Wojska szwedzkie panoszą się na terytorium Rzeczpospolitej. Wielkopolska podobnie jak i cały kraj staje się terenem walk, przemarszów, kontrybucji i gwałtów wojennych.  Pożary, choroby i szerzące się epidemie dziesiątkują  mieszkańców kraju. Klęski te  nie omijają ziemi mogileńskiej. Benedyktyński konwent musi być przygotowany do odparcia ataku wojsk  szwedzkich.

Czy mogileńskim mnichom uda się obronić klasztor?

Czy mieszkańcy Mogilna doczekają się odsieczy wojsk polskich dowodzonych przez hetmana Stefana Czarnieckiego?