W poniedziałek 11 listopada 2019 uczniowie i nauczyciele reprezentowali Szkołę Podstawową nr 1 w Mogilnie na uroczystościach upamiętniających 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia obchody rozpoczęły się od udziału we Mszy Świętej, aby następnie przemaszerować na mogileński cmentarz i tam oddać hołd poległym w obronie ziemi mogileńskiej powstańcom wielkopolskim oraz wielkiemu działaczowi i patriocie ks. P. Wawrzyniakowi.

W ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, również dzieci z 2 Gromady zuchowej „Smerfy” śpiewały 8 listopada w szkolnym przeglądzie piosenki patriotycznej piosenkę „Serce w plecaku”. W sobotę brały udział w marszu na orientację „Śladami historii”. W poniedziałek 11 listopada brali udział w uroczystościach i pełnili wartę na miejscach pamięci na mogileńskiej cmentarzu.