Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne  działające w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie, po raz szesnasty zaprosiło mieszkańców Mogilna na wspólne świętowanie rocznicy nadania szkole imienia. Jak zwykle było to bardzo radosne i aktywne  świętowanie , ponieważ   kolejny raz odbył się Marsz na Orientację „Śladami historii”. Z uwagi na  przypadającą w tym roku 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości marsz został wzbogacony o terenową grę historyczną „ Mirabelka-kiełkująca historia”. Gra została opracowana i przeprowadzona przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzięki współpracy z biblioteką uczestnicy otrzymali na pamiątkę kolorowy znaczek, a w bibliotece, która była miejscem startu i mety słodkie „co nieco”.  Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy dokonanym przez Dyrektor Marię Kotlińską, Dyrektora Hieronima Rumianowskiego, Prezesa Klubu Skarmat  z Torunia Waldemara Fijora, na trasę tegorocznego marszu wyruszyły aż 183 osoby, tworząc 61 drużyn.  Konkurencja była  duża, ale aż 12 zespołom udało się przejść trasę bezbłędnie. Gratulujemy wszystkim dzieciakom i rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w zabawę. Protokół zawierający wyniki wszystkich drużyn znajduje się na stronie internetowej SP 1 i Klubu SKARMAT z Torunia, którego prezes był budowniczym trasy i sędzią głównym. Podsumowanie marszu, wręczenie dyplomów i nagród odbyło się tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 1. Wszyscy zostali zaproszeni na grochówkę ugotowaną w szkolnej kuchni pod czujnym okiem pani Arlety Przybyły, która zjedzona w warunkach polowych smakowała wyśmienicie i wyjątkowo szybko było widać dno kociołka. W zorganizowanie tej imprezy, która ku radości pomysłodawczyni pani Marii Błotnickiej, zgromadziła tak licznych uczestników nie tylko z Mogilna, ale też z Pakości, Inowrocławia, Brodnicy, Poznania, włączyli się pani Beata Ozimek, Danuta Krajewska oraz absolwenci Alicja Błotnicka, Julia Walenciak, Michał Kurek.

Protokół MnO 2018