W dniach 22 – 28 września przebywała w Mogilnie 8-osobowa grupa gimnazjalistów z zaprzyjaźnionej szkoły w Engelskirchen (Niemcy).
   Realizacja projektu międzynarodowej wymiany młodzieży była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków PNWM w Warszawie oraz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1.
Organizatorami spotkania były zespoły prowadzące z Polski: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Hieronim Rumianowski we współpracy z wieloma nauczycielami, którzy włączyli się w organizację pobytu i zapewnienie uczniom opieki podczas wyjazdów oraz z Niemiec: nauczyciele gimnazjum w Engelskirchen: Hauke Bach i Rainer Lukas.
    Wzorem lat ubiegłych niemieccy gimnazjaliści zostali zakwaterowani u polskich rodzin. Atrakcyjny program, realizowany wspólnie przez młodzież z Polski i Niemiec, miał na celu pokazanie historii i tradycji naszego regionu, jak również stwarzał uczniom możliwość do świetnej zabawy.
    Polscy i niemieccy uczniowie brali udział w wycieczkach do Poznania oraz Torunia. Zwiedzili miasta, podziwiali wspaniałe zabytki, jak również miło spędzili czas w Muzeum Mikołaja Kopernika, Planetarium oraz aquaparku w Poznańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji Malta. Nie zabrakło także czasu na spacer po Parku Solankowym w Inowrocławiu. Gimnazjaliści z Niemiec mieli ponadto okazję zwiedzenia Klasztoru. Rodziny przyjmujące uczniów z Engelskirchen zorganizowały również dla gości wyjazd do Bydgoszczy, gdzie młodzi ludzie świetnie bawili się podczas gry w paintball. Polscy i niemieccy uczniowie rywalizowali ponadto w konkurencjach sportowych, w ramach zorganizowanego na terenie SP nr 1 Dnia Sportu, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, wykonali wspólnie z grupą polską projekt plastyczny podczas zajęć w Harcówce, brali udział w dyskotece zorganizowanej w SP nr 1 oraz mile spędzili czwartkowe popołudnie przy wspólnym ognisku.
      Wrażenia oraz opinie niemieckich gimnazjalistów oraz ich opiekunów dotyczące pobytu w Mogilnie były bardzo pozytywne. W piątek 28.09.2018r. goście wyjechali do Niemiec zapraszając polskich uczniów w maju do Engelskirchen.