Wraz ze zmianą podstawy programowej kształcenia ogólnego, w roku 2009, wprowadzono do gimnazjum obowiązek realizacji projektu edukacyjnego. Praca nad projektem polega na wybraniu problemu, który uczniowie działający w zespołach projektowych starają się rozwiązać. Opiekunem projektu jest nauczyciel, który pomaga stworzyć uczniom plan realizacji i czuwa nad właściwym przebiegiem projektu. Oprócz pracy zespołowej uczniów z różnych klas, bardzo ważnym celem projektu jest możliwość jego publicznej prezentacji. Odbywa się ona w różnych formach np. wystaw, prezentacji multimedialnych, przedstawień, spotkań, tworzenia gazetek, albumów, stron internetowych. Prezentacje odbywają się przed społecznością szkolną, rodzicami i zaproszonymi gośćmi. W czasie realizacji projektów odbywają się wycieczki, wizyty w zakładach przemysłowych i urzędach, spotkania z ciekawymi ludźmi.

Projekt edukacyjny to ciekawa forma pracy dająca możliwość integracji młodzieży, współdziałania, prezentowania własnego stanowiska, brania odpowiedzialności za podjęte zadanie oraz publicznej prezentacji własnych dokonań. Daje dużo satysfakcji osobom zaangażowanym w jego realizację.