W ramach realizacji projektu międzynarodowej wymiany młodzieży gościliśmy w dniach 23-29.09.2017r. 19-osobową grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Engelskirchen (Niemcy).  Realizacja polsko – niemieckiego spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków PNWM   w Warszawie. Wymiana młodzieży polskiej i niemieckiej w ramach projektu to niepowtarzalna okazja do nawiązania kontaktów, zacieśniania przyjaźni. Jest to również świetny sposób doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Niemieccy gimnazjaliści zostali zakwaterowani u polskich rodzin. Program pobytu był bardzo atrakcyjny. Dawał uczniom możliwość poznania historii oraz tradycji naszego regionu, stwarzał również okazję do świetnej zabawy. We wszystkich przedsięwzięciach brali udział zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie. Wspólne wycieczki sprzyjały wzajemnemu poznawaniu się i integracji grupy.

Polska i niemiecka młodzież uczestniczyła w wyjeździe do Grodu Pierwszych Piastów  w Grzybowie. Uczniowie podziwiali gród, chatę wojów, próbowali swoich sił w strzelaniu z łuku, czy rzucie oszczepem. Dużych wrażeń dostarczył również wyjazd do Poznania. Młodzież zwiedziła Starówkę. Atrakcją był niewątpliwie pobyt w aquaparku na terenie Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Kolejnym punktem programu była wycieczka do Torunia, zwiedzanie miasta oraz pobyt w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W drodze powrotnej czekał na uczniów jeszcze spacer po Parku Solankowym w okolicach tężni w Inowrocławiu. Niemiecka młodzież odwiedziła Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. Dodatkowo zorganizowane zostały dla nich warsztaty dotyczące tradycji wypiekania chleba. Polscy i niemieccy uczniowie uczestniczyli również w zajęciach rekreacyjno-sportowych zorganizowanych na terenie naszej szkoły. Gimnazjaliści z Engelskirchen wzięli również udział w zajęciach lekcyjnych, mieli także możliwość zwiedzenia Klasztoru.

Wspólnie spędzone dni minęły bardzo szybko. W czwartek (28.09.2017r.) w murach naszej szkoły zorganizowana została kolacja pożegnalna dla naszych gości. Następnego dnia wyruszyli w podróż powrotną.

Wrażenia oraz opinie niemieckich gimnazjalistów dotyczące pobytu w Mogilnie były bardzo pozytywne. Zorganizowany program uznali za niezwykle interesujący. Ponadto ujęła ich gościnność i serdeczność polskich rodzin. Wielu polskich uczniów ze łzami w oczach żegnało w piątek (29.09.2017r.) swoich niemieckich przyjaciół. Będą mieli okazję ponownego spotkania już za kilka miesięcy, gdyż wyjazd do Engelskirchen zaplanowany jest na maj 2018r.