W ramach realizacji projektu międzynarodowej wymiany młodzieży  czternastu uczniów naszej szkoły przebywało w dniach 23 – 29.04.2018r. w zaprzyjaźnionej gminie w Engelskirchen.

Uczniowie mieli możliwość poznania walorów krajoznawczych i architektury Nadrenii Północnej Westfalii, jak również kultury oraz mentalności mieszkańców tego regionu. Pobyt w Engelskirchen dawał młodzieży także świetną możliwość sprawdzenia oraz doskonalenia swoich umiejętności językowych.

Polscy uczniowie zakwaterowani zostali u niemieckich rodzin. Przygotowany przez stronę niemiecką program obfitował w szereg atrakcji i dostarczył uczestnikom projektu niezapomnianych wrażeń.  We wszystkich przedsięwzięciach brała udział wspólnie polska i niemiecka młodzież, co z pewnością przyczyniło się do integracji grupy.

Podczas pobytu w Niemczech młodzież zwiedziła Kolonię, przede wszystkim przepiękną katedrę oraz podziwiała panoramę miasta z wieży widokowej. Uczniowie spędzili również miło czas w kolońskim ZOO. Kolejnym miastem, które z pewnością utkwiło w pamięci naszych uczniów jest Bonn. Zwiedzanie miasta zostało przeprowadzone w formie gry miejskiej. Zadaniem polsko – niemieckich grup było poszukanie wymaganych miejsc oraz udzielenie odpowiedzi na przygotowane przez organizatorów pytania. Będąc w Bonn nie można nie zaplanować wizyty i zakupów w sklepie firmowym Haribo. Atrakcją dla uczniów był też niewątpliwie rejs statkiem z Bonn do Kolonii. Jednym z punktów programu było również spotkanie z burmistrzem gminy Engelskirchen. Pan Gero Karthaus opowiedział o swoim regionie oraz przedstawił film pokazujący zabytki, ciekawe miejsca oraz piękny krajobraz gminy. Polscy uczniowie uczestniczyli też w zajęciach lekcyjnych w Aggertal-Gymnasium. W miejscowości Brühl podziwialiśmy pałac Augustusburg oraz spacerowaliśmy po parku zamkowym. Dużych emocji dostarczył młodzieży również całodniowy pobyt  w parku rozrywki Phantasialand, udział w  treningu, przeprowadzonym przez szczypiornistów VfL Gummersbach oraz kibicowanie podczas meczu piłkarzy ręcznych Bundesligi VfL Gummersbach – GWD Minden. Ponadto polska i niemiecka młodzież miała okazję spróbować swoich sił grając w minigolfa 3d.

Tydzień spędzony w Niemczech minął bardzo szybko. Polscy uczniowie, pełni wrażeń i nowych doświadczeń pożegnali w niedzielę swoich niemieckich przyjaciół. Wizyta niemieckich gimnazjalistów w Polsce zaplanowana jest na jesień.

Realizacja projektu międzynarodowej wymiany była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków PNWM w Warszawie.

Uczestnikami wyjazdu byli:

1. Bukowski Kacper