Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 w reaktywowanej Szkole Podstawowej nr 1 im księdza Piotra Wawrzyniaka w Mogilnie rozpoczęła się od Mszy Świętej, którą celebrował w Klasztorze ojciec Piotr Krawczyk. Po zakończeniu nabożeństwa uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie odbył się ciąg dalszy uroczystości.

Łącznik budynku naszej szkoły to tradycyjne miejsce wszystkich uroczystości odbywających się w Szkole Podstawowej nr 1. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zainicjowała przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 Marietta Milas. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiło krótkie powitanie i seria przemówień dyrektora szkoły oraz zaproszonych gości. Z zaproszonych gości serdeczne życzenia uczniowie i grono pedagogiczne usłyszało z ust Burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej Teresy Kujawy i Dyrektora Zespołu Szkół w Mogilnie Zbigniewa Grzechowskiego.

Następnie uczniowie klas I, IV i VII reaktywowanej szkoły złożyli uroczyste przyrzeczenie przy asyście sztandaru i dyrektora Hieronima Rumianowskiego. Klasy reprezentowali: 1a – Gabriela Chojnacka , 1b – Nina Michalska , 4a – Amelia Ostrowska, 4b – Filip Czerwiński , 7a – Kacper Sielecki, 7b – Aleksandra Redman. Następnie dyrektor szkoły każdemu uczniowi Szkoły Podstawowej wręczył słodki upominek. Po złożonym przyrzeczeniu Marietta zaprosiła wszystkich zgromadzonych na łączniku do wysłuchania i obejrzenia krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez nauczyciela muzyki Ewę Półtoranos. Swoje wokalne umiejętności zaprezentowali najmłodsi w osobach Kornelii Szykownej i Zosi Zarychty z klasy I w piosence „Pożegnamy przedszkole” oraz gimnazjaliści z klas II.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z rodzicami rozeszli się do domów, natomiast zaproszeni goście oraz grono pedagogiczne udało się na spotkanie, które odbyło się w szkolnej stołówce.

Uroczystość przygotowały panie Małgorzata Konopczyńska, Ewa Półtoranos i Kinga Szefler oraz Danuta Bukowska – autorka scenografii.