Dnia 3 listopada 2017r kolejny już raz udaliśmy się  na wycieczkę przedmiotową z fizyki do  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Opiekunami wycieczki były Panie: Małgorzata Gumienna, Beata Ozimek, Beata Nowak, Jadwiga Dłutkowska i Danuta Lorczak.

Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, gdzie czekały nas atrakcje wystaw i ćwiczeń z dziedziny fizyki, chemii, biologii, geografii i informatyki

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy czasowej -Płyń lub giń, która zabrała nas na szerokie wody i pokazała, że dzięki nauce potrafimy je okiełznać. Na wystawie poczuliśmy siłę wody na własnej dłoni, zobaczyliśmy roboty badające morskie dno i uciekaliśmy z tonącego statku. Samodzielnie kształtowaliśmy podwodny teren i nurkowaliśmy na sucho.

W Świecie ruchu młodzież mogła zobaczyć jak powstaje tornado, poznać zasadę działania ludzkiego układu krwionośnego lub np. pobawić się korbą Syzyfa.

Strefie światła uczniowie poznali zasady działania różnego rodzaju złudzeń optycznych. Sprawdzili również zasadę działania laserowego podsłuchu.

W dziale zatytułowanym Korzenie cywilizacji znajdowały się eksponaty związane ze sztuką, muzyką, archeologią i techniką wykorzystywaną w przeszłości. Gimnazjaliści grali na laserowej harfie, wykopywali szczątki, budowali swoje własne fontanny oraz wykonywali wiele innych ciekawych doświadczeń.

Ostatnią wystawą była Re generacja. Ten dział poświęcony jest psychologii. Uczniowie mogli tu np. pobawić się wykrywaczem kłamstw, poznać różne języki, zobaczyć, jak wygląda życie rodzinne w innych częściach świata oraz zbadać ludzkie emocje.

Część uczestników wycieczki odwiedziła Teatr wysokich napięć gdzie mogli pogłębić i utrwalić swoją wiedzę dotyczącą zjawiska elektryzowania się ciał.

Po wizycie w centrum przeszliśmy spacerem ulicami  Starówki i Krakowskim Przedmieściem, aby zobaczyć m.in. Pomnik Syrenki, zabytkowe kościoły, Kolumnę Zygmunta i Pałac Prezydencki.

Następnie udaliśmy się na punkt widokowy Stadionu Narodowego,  skąd mogliśmy podziwiać jeden z największych obiektów sportowych w Polsce.

Ostatnim punktem programu wycieczki był krótki pobyt na Placu Defilad przy Pałacu Kultury i  odwiedzenie popularnych Złotych Tarasów.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Mogilna. W grudniu kolejny już raz odwiedzimy stolicę oraz Centrum Nauki Kopernik, udamy się również do Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ są to miejsca,  do których można wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego.